Ciekawe pomysły na wyjazd integracyjny. Poznaj Team Building!

Ciepłe letnie i wiosenne dni sprzyjają aktywności na świeżym powietrzu. Jest to idealny czas dla firm aby zintegrować ze sobą swoich pracowników. Osoby zarządzające firmą, działy HR czy też osoby do tego wydelegowane spędzają naprawdę dużo czasu na szukaniu idealnych destynacji na wyjazd oraz sposobów na ciekawe spędzenie wolnego czasu. Obecnie modny jest termin Team Building.W tym wpisie wyjaśnimy wam co właściwie kryje się za tym terminem oraz podamy najciekawsze gry zespołowe, które zbudują silny i zintegrowany zespół.

Wyjazd integracyjny wielu osobom kojarzy się pejoratywnie. Chyba każdy z nas słyszał o dzikiej imprezie, z dużą ilością alkoholu, z której, następnego dnia, każdy wraca z uczuciem lekkiego zażenowania. Na szczęście świat idzie do przodu i aktualnie ludzie wolą spędzić czas aktywnie, w grupie. Wszystkie te aktywności, łączy jeden termin Team Building. Zgodnie z definicją napisaną w Wikipedii, team building to „wszelkiego rodzaju formy integracji grupy sprawiające, że poszczególni jej członkowie wzajemnie poznają swoje mocne i słabe strony, poznają się nawzajem, definiują wzajemne role zespołowe lub uczą współpracy w swoim zespole”.

Impreza integracyjna - Team Building
Integracja to przede wszystkim zabawa

Głównymi celami team buildingu są:

 • Umiejętności podziału ról w zespole,
 • Rozwiązywanie problemów w zespole,
 • Budowanie umiejętności współpracy,
 • Poprawianie komunikacji w dużych grupach.

Planując wyjazd integracyjny warto zapytać samych pracowników jakie mają pomysły. W końcu to jest właśnie nasz cel – aby nasi pracownicy wrócili z tej imprezy zadowoleni, z przekonaniem, że pracują w fajnym miejscu. To będzie rzutowało na atmosferę w firmie przez cały następny rok!

Jako specjaliści, w tego typu zabawie podpowiadamy wam najciekawsze naszym zdaniem pomysły na zabawę w grupie.

Marsz na orientację

Czas trwania: 2h

Jeżeli planujemy naszą imprezę w ośrodku, który może nam zaoferować rozległą okolicę, jest to atut, który warto wykorzystać. Zabawa jest de facto grą terenową polegającą na tym, że organizator rozmieszcza na określonym terenie kilka lub kilkanaście punktów, odpowiednio je ukrywając. Następnie rozdaje dzieli uczestników na kilka zespołów i rozdaje im albo nadajniki GPS albo mapy terenu z naniesionymi punktami. Drużyna, która pierwsza zbierze wszystkie punkty wygrywa. Żeby nieco utrudnić to zadanie, uczestnicy przy każdym punkcie muszą wykonać określone zadanie. Może to być strzelanie z wiatrówki, rzuty do celu, przeciąganie liny, różnego rodzaju układanki i gry logiczne. Za każde wykonane zadanie, zespół otrzymuje punkty. Następnie sumuje się miejsce, czas oraz zdobyte punkty.

Budując zespoły warto zwrócić uwagę aby były one jak najbardziej pomieszane, bo często osoby pracujące w jednej organizacji nie mają ze sobą styczności i taka zabawa orientacyjna jest doskonałą okazją żeby się poznać.

Impreza integracyjna - Team Building
Ważne, żeby atrakcje na wyjeździe integracyjne były przygotowane profesjonalne

Survival

Czas trwania: 12h lub 24h

Kto powiedział, że na wyjeździe integracyjnym nie można się czegoś nauczyć. Pracując na co dzień w biurze, ludzie bywają złaknieni kontaktu z naturą. Warto to połączyć z nauką przetrwania w dziczy. Uczestnicy takiej imprezy wyjeżdżają do lasu i pod okiem eksperta wykonują poszczególne zadania. Mogą to być:

 • Budowanie schronienia
 • Zdobywanie pożywienia
 • Rozpalanie ognia
 • Nauka orientacji w terenie

Istotne jest aby te zajęcia odbywały się doświadczonego instruktora. Tacy ludzie są zazwyczaj prawdziwymi pasjonatami i posiadają ogromną wiedzę o przyrodzie i różnych metodach przetrwania, którą chętnie się dzielą. Naukę przetrwania można połączyć z takimi zabawami jak tyrolka, wspólne ognisko lub paintball. Po takim wyjeździe wszyscy wrócą z głowami pełnymi wrażeń.

Impreza integracyjna - Olimpiada, zawody
Element rywalizacji pozwala zaangażować się wszystkim uczestnikom

Olimpiada

Czas trwania: 4-6h

Tutaj wachlarz zabaw jest praktycznie nieograniczony. Aktualnie bardzo popularny jest zorbing, zawody sumo, przechodzenie na kładce, jazda na kładach, gigantyczne piłkarzyki, strzelanie z łuku. Zorganizowanie takich mini zawodów pozwala uczestnikom na rozluźnienie w duchu rywalizacji. Dodatkowo wasi pracownicy rozwiną takie umiejętności jak:

 • Komunikacja w zespole
 • Wzajemne zaufanie
 • Umiejętności współpracy w celu osiągnięcia wspólnego sukcesu
 • Odpowiedzialność
 • Umiejętność wychodzenia poza swoją strefę komfortu
 • Poczucie zrozumienia, że każda osoba w zespole jest istotna i ma swoje zadanie
 • Innowacyjność i umiejętność szybkiego rozwiązywania problemów

Sukces każdego z zespołów zależy od strategii, pracy zespołowej oraz umiejętności wychodzenia poza schemat.

W BJS Events naszej ofercie posiadamy naprawdę dużą listę zabaw i aktywności.

Impreza integracyjna - Marsz na orientację
Oryginalne zabawy pozwalają na długo zapamiętać imprezę

Photo Walk

Czas trwania: 4-6h

W czasach, w których praktycznie każdy nosi przy sobie aparat o dużej rozdzielczości dobrym pomysłem jest zorganizowanie spaceru połączonego z robieniem zdjęć. Oczywiście, żeby uczestnicy wynieśli fajne doświadczenie, warto wynająć do takiego spaceru profesjonalnego fotografa, który nie tylko opowie o tym jak złapać najlepsze kadry ale również zdradzi kilka swoich zawodowych sztuczek.

Wspinaczka w górach, spacer w lesie lub wędrówka szlakiem najciekawszych miejskich krajobrazów, w połączeniu z aparatem w ręku nabierają zupełnie nowego wymiaru.

Turniej Gier Planszowych

Czas trwania: 4-6

W ostatnich czasach gry planszowe wracają do łask. Kiedyś kojarzone z rozrywką dla dzieci obecnie coraz częściej są elementem imprez domowych. W przypadku kiedy nie chcemy lub nie możemy zorganizować aktywności na świeżym powietrzu, takie rozwiązanie powinno spotkać się z aprobatom.

Możemy wybrać zarówno gry zespołowe jak i indywidualne. Warto podpytać samych pracowników w jakie gry najchętniej lubią grać na imprezach.  Dobrą alternatywą są też interaktywne gry ruchowe, obecnie taką rozrywkę oferują zarówno konsole jak i komputery.

Warto zachęcić pracowników nagrodami za pierwsze trzy miejsca.

Impreza integracyjna - Team Building
Uczestnicy zabawy powinni coś z niej wynieś

Zawody w gotowaniu

Dlaczego by nie zrobić zawodów w gotowaniu. Ta zabawa wymaga od uczestników umiejętności współpracy, kreatywności oraz nieco umiejętności przywódczych.

Idąc w ślady popularnych ostatnio programów kulinarnych, możemy podzielić naszych pracowników na dwa lub więcej zespołów. Zespoły rywalizują między sobą przygotowując wybrane dania. Drużyna z najlepszą potrawą wygrywa! Sędziami mogą być np. członkowie zarządu, ale również wydelegowane do tego osoby. Żeby podkręcić zabawę, można kazać drużynom ugotować potrawę o określonym kształcie, kolorze lub tylko z określonych składników.

Powyższe aktywności to tylko przykłady na to, że do tematu team building można podejść kreatywnie. Jeżeli podobają wam się te pomysły i chcieli byście je wprowadzić w życie, lub szukacie innych scenariuszy na wyjazd integracyjny zapraszamy do kontaktu z naszą agencją eventową.

imprezy-integracyjne